Kad je Lionel Messi isplakao svoje posljednje suze na Camp Nouu, svi su znali da će se odnosi moći u nogometnom svijetu promijeniti. Barcelona je ostavljena na milost i nemilost, u teškoj financijskoj krizi i bez svog najboljeg igrača svih vremena. PSG je, s druge strane, stvorio pravu supermomčad.
Iako brojna moćna igračka imena u istoj momčadi ne mogu odmoći u ostvarivanju najvećih rezultata, sva ta zvjezdana prašina i ega koja s njom dolaze mogu biti pogubni. Bile supermomčadi kroz povijest uspješne ili neuspješne, svima je zajedničko bilo jedno – imale su mete na leđima. Možete ih voljeti ili mrziti, ali ne možete ignorirati, a svaki njihov poraz, čak i remi opisuje se u medijima kao debakl i katastrofa.
Supermomčadi su se slagale kroz povijesti, neke su bile super po svojim rezultatima, dok su druge bile super isključivo prema popularnosti svojih igrača i marketinškom potencijalu. Evo nekih najupečatljivijih.
Real Madrid 1955. – 1960.
Jedna od prvih, ako ne i prva supermomčad na svijetu. Real Madrid iz druge polovice 50-ih godina proteklog stoljeća bio je neprikosnoven na razini Europe. Od 1955. godine pa sve do 1960. Real je bio prvak Europe, a u sezoni 1957./58. bila je momčad na vrhuncu svoje moći.
Najjače adute Real Madrid iz te ere imao je u napadu, gdje su igrala zajedno dvojica genijalaca – Alfredo di Stefano i Ferenc Puškaš. Nitko zapravo ne zna koliko su ova dvojica ukupno zabili golova, no ova je momčad u svoje vrijeme gazila sve pred sobom i gurnula Real Madrid prema imidžu kakav ima danas.
It has been 13 years since the passing of Real Madrid legend Ferenc Puskas. #RealMadrid pic.twitter.com/vuJjPEQ8wg
— Real Madrid C.F. 🇬🇧🇺🇸 (@realmadriden) November 17, 2019
AC Milan 1988. – 1992.
Slavni talijanski trener Fabio Capello vodio je jednu od najjačih momčadi koja je ikad sastavljena, a preuzeo ju je od legendarnog Arriga Sacchija. Ova je momčad krajem 90-ih osvojila dva naslova prvaka Europe, da bi opet taj uspjeh ponovila 1994. godine, no s malo promijenjenom momčadi.
Capello je, ipak, uspio s njima odigrati sezonu u Serie A bez poraza, tako da su dobili nadimak Nepobjedivi. Teško je bilo pronaći slabu točku ove momčadi, u obrani su dominirali Baresi, Maldini, Costacurta i Tassotti, a naprijed su prijetili Gullit i Van Basten. Veznu liniju držali su Rijkaard i Albertini, dok su Ancelotti i Donadoni bili na krilima. Supermomčad za pamćenje.
https://www.youtube.com/watch?v=2h7YDB-2LcE
Ajax 1994. – 1995.
Nizozemci su bili supermomčad, no to je postalo jasno tek kad su se počeli rasprodavati po najjačim svjetskim klubovima. Ajax je postao sinonim za postavljanje nogometnih trendova, a dominantnoj filozofiji obrambenog nogometa prkosili su ovi mladići atraktivnim nogometom koji je donosio rezultate.
Zanimljivo, i u ovoj momčadi igrao je Frank Rijkaard, ovaj put u obrani, a društvo su mu činili sjajni mladi igrači Patrick Kluivert, braća Frank i Ronald de Boer, Jari Litmanen te vratar Edwin van der Sar. Naravno, ovi su momci osvojili Ligu prvaka te dominirali nizozemskim prvenstvom pod trenerom Louisom van Gaalom.
Manchester United 1998. – 1999.
Koliki je utjecaj sir AlexaFergusona bio na Manchester United dovoljno pokazuje činjenica da je čovjek proglašen vitezom zbog svojih nogometnih uspjeha, što rijetkima pođe za rukom. Fergusonov Manchester je bio stroj, krcat pametno kupljenim i odgojenim igračima, a 1999. godine ova je momčad bila na vrhuncu.
Peter Schmeichel, braća Neville, Japp Stam, Dennis Irvin, Roy Keane, Paul Scholes, Ryan Giggs, David Beckham, Dwight Yorke, Andy Cole, Ole Gunnar Solskjaer, Teddy Sheringham. Neloša momčad, jel’ tako?
Real Madrid 2003. – 2005.
Legendarna momčad Galacticosa Real Madrida u svoje je doba bio najveći skup nogometnih zvijezda svih vremena. Lista je impresivna: Zidane, pravi Ronaldo, Raul, Roberto Carlos, Beckham, Owen, Ramos, Casillas, Figo, Morientes…
Iako su popularni Galacticosi bili marketinški najisplativija momčad na svijetu, rezultati im nisu ni blizu ispunjavali očekivanja koja su postavljena.Pogotovo je sezona 2004./05. bila kritična. Real je ispao iz Kupa kralja već u osmini finala, a u prvenstvu je završio drugi iza mrskog rivala Barcelone. U Ligi prvaka ispali su u osmini finala.
Zapravo je dovođenje Davida Beckhama iz Manchester Uniteda bio jedan od najjačih marketinških poteza u nogometu dotad. Santiago Bernabeu postao je Hollywood, gdje, očito, nije bilo mjesta za bitne igrače poput vrijednog Francuza Claudea Makelelea. Upravo njegov odlazak mnogi navode kao kritičnu točku pada Realovih Galacticosa.
AC Milan 2008. – 2009.
Zanimljivo je da je i Milan posegnuo za velikim zvijezdama nekoliko godina nakon što je završila era Realovih Galacticosa. David Beckham stigao je u Milan, a tu je bio i Ronaldinho. Obojica tada globalno popularnih nogometaša bili su u svojim silaznim putanjama pa su više poslužili kao reklame.
Na golu je bio legendarni Dida, u obrani sjajni Nesta i Thiago Silva te 40-godišnji Paolo Maldini, bili su tu i Pirlo, Gattuso i Seedorf, Kaka je odigrao najbolju sezonu u životu prije prelaska u Real Madrid, au napadu su igrali Inzaghi i Ševčenko. Ipak, veliko razočaranje bio je ovaj Milan krcat zvijezdama. U prvenstvu su završili treći, u Kupu su ispali u osmini finala, dok nisu daleko dogurali ni u Kupu UEFA-e.
Barcelona – era Lea Messija
Da skratimo priču oko Barcelone, gotovo svaka momčad s njim imala je karakteristike supermomčadi. Najuspješnija je, zapravo, bila ona u kojoj su u napadu igrali najmanje poznati igrači s Messijem – Samuel Eto’o i Pedro. No oko Messija su se slagale momčadi koje su obarale s nogu.
Na primjer, počeo je u Barceloni igrati s Ronaldinhom i Eto’om još kao golobradi talent iz Barcelonine škole, zanimljiv je bio i kratak period kad je Zlatan Ibrahimović došao u Barcelonu i kad su u napadu, uz stalnu potporu Inieste, Xavija, Puyola i društva, igrali Messi, Zlatan i Thierry Henry.
Posljednji moćan nogometni trio kojeg je Messi bio dio je bio kad je igrao sa Suarezom i Neymarom. Barcelona nije uvijek bila jako uspješna, ali Messiju su uvijek pokušali dovesti zvijezde kako bi s njima igrao i osvajao. Kupnjama Coutinha, Dembelea i Griezmanna trebao se nastaviti taj trend, no sve je rezultiralo financijskim krahom kluba i Messijevim odlaskom. Inače, u PSG-u je opet dio supermomčadi.
Real Madrid 2013. – 2018.
Dolaskom Garetha Balea 2013. godine Real Madrid je ponovo postao supermomčad. Iako Bale nije ostvario očekivanja, pogotovo prema kraju svog staža u Realu, sto milijuna eura koje je Real platio za njega značilo je da misle itekako ozbiljno.
Ova momčad osvojila je četiri naslova Lige prvaka, Bale je igrao dobro i riješio neke utakmice, ali glavnu je riječ vodio Cristiano Ronaldo koji je usput postao i najbolji strijelac u povijesti tog natjecanja. Naravno, ogromnu ulogu u toj momčadi Reala imao je Luka Modrić koji je 2018. pokupio valjda sve moguće individualne nagrade i tako ušao u vječnost.
Foto: Flickr
Piše: Marin Karadžija